Hogyan változik meg az Energetikai tanúsítvány?

"A 2023.május 25-én a 78. Magyar Közlönyben megjelent a jelenlegi energetikai szabályozást érintő két jogszabály:
a 200/2023 Korm. rendelet Egyes építésügyi tárgyú kormányrendeleteknek az épületenergetikai követelményekkel összefüggő módosításáról
a 9/2023 ÉKM rendelet Az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról
Fenti rendelkezések a jelenleg hatályos és alkalmazott épülenergetikai számításokat, valamint az energetikai tanúsítvány tartalmi és formai elemeit is jelentős mértékben megváltoztatják.
Az új szabályozás 2023. november 1-én lép hatályba, tehát nagyjából 5 hónapja van felkészülni a szakmának.
A főbb változások
1.) Zónák használata
Az ingatlant használati zónákra kell osztani, melyek eltérő használati tereket, illetve azok összességét jelölik. A gépészetet, léghőmérsékletet, stb. zónánként kell meghatározni.
2.) Referencia épület
Szinte minden épület esetén "referencia épület" alapú számításra szükséges áttérni, kivételt képeznek a lakóépületek.. Ez azt jelenti, hogy az ingatlan építészeti jellemzőit megtartva egy fiktív, referencia gépészettel ki kell számolni a primer energia fogyasztást előbb, majd ez fogja a tényleges gépészettel figyelembe vett ingatlan esetén az összehasonlítás határértékét képezni. Ez gyakorlatilag minden épület esetén két számítás elkészítését jelenti szemben az eddigi jellemzően egy számítással.
3.) Gépészet
A gépészeti adatokat tartalmazó táblázatok teljes mértékben megváltoztak, a továbbiakban ezek implementálása szükséges.
4.) Megújuló részarány helyett CO2 emisszió
A megújuló részarány számítás megszűnik, helyette nagyobb hangsúlyt kap a CO2 emisszió számítása.
5.) Havi bontásban szükséges számítások
A számítás fűtési idény alapú volt, vagyis egy jellemzően október közepétől április közepéig tartó időszakra számoltuk az energiafogyasztás döntő részét, ehelyett a számítás a továbbiakban havi alapú lesz.
6.) Gépi hűtés kiterjesztett számítása
A gépi hűtés számítása az eddigiek során néhány képletbe való behelyettesítés volt. Az új eljárás szerint a gépi hűtés számítása hasonlóvá válik a fűtéshez, az év meleg időszakára vonatkoztatva.
7.) Nyári túlmelegedés kiterjesztett számítása
A nyári túlmelegedés számítása szintén egyszerű eljárás volt, ezentúl azonban figyelembe kell venni az ingatlan üvegezés felületének arányát, az árnyékoltságot stb, vagyis a számítás lényegesen összetettebb lesz.
8.) Részletes felújítási javaslatok
A javaslatokat szekvenciálissá kell tenni, vagyis meg kell adni a megrendelőnek, hogy Hogyan tudja több lépcsőben gazdaságosan és műszakilag is helyesen felújítani az ingatlant, és az egyes lépéseknek mi lesz a hatása az energetikai besorolásra.
9.) Talajon fekvő padlók – részletesebb számítás
Megváltozik a talajon fekvő padlók számítása, a jelenlegi egyszerűsített módszer a továbbiakban nem alkalmazható.
10.) Világítás – részletesebb számítás
A világítás számítás (lakóépületeknél otvábbra se kell vele számolni) az eddigi elnagyolt módszer helyett sokkal több adat megadását igényli, és a számítási módszer is más lesz.
11.) Új fűtési rendszerek
Új, a rendeletben eddig nem szereplő fűtési rendszerek is bekerültek a jogszabályba.
12.) Új hőhídkatalógus
A régi hőhídkatalógus kivezetésre kerül, helyette új és lényegesen nagyobb terjedelmű katalógus jött létre.
13.) Új formátumú tanúsítványok
Az energetikai tanúsítványoknak nem csupán a kinézete, hanem a tartalma is jelentősen megváltozik. A főoldalon kívül néhány további oldal is részét képezi ezentúl, melyekben a főbb eredmények és részeredmények, a fontosabb szerkezetek illetve gépészeti elemek is megjelennek. Az alátámasztó számítás, ahogy jelenleg is, ennek mellékletét képezi. "
Forrás: https://energetic.auricon.hu/epuletenergetikai-valtozasok-2023-jogszabalymodositas/